„Co ty tam wiesz!"; „Dzieci i ryby głosu nie mają”; „Dlaczego nie piątka?" – niemal co drugi dorosły Polak słyszał w dzieciństwie komunikaty, które niszczyły jego wiarę w siebie. Tak wynika z badania „Uwierzmy w wiarę w siebie”, które zostało przeprowadzone na zlecenie Akademii Przyszłości. Niestety na wspomnieniach dorosłych się nie kończy. Nadal w Polsce dzieci dorastają bez wiary we własne możliwości. W Akademii Przyszłości co roku wspieramy takich podopiecznych – w poprzedniej edycji było ich 61% z 2 tys.
(*Źródło: Badania własne Akademii Przyszłości)
Jak to jest słyszeć „do niczego się nie nadajesz”? Olek wie.
Kto ty jesteś? Polak mały, któremu brakuje w siebie wiary
W dzieciństwie słyszeliśmy masę zdań, które były prztyczkami w nos albo wręcz miały wbić w ziemię. Mieliśmy nie robić kłopotu (…). Słyszeliśmy, że życie to nie zabawa i że musimy się postarać lepiej – przez to, potem całe życie byliśmy niepewni, czy już jest wyczerpująco. Co prowadziło w dorosłym życiu do niepewności, która kończy się często przepracowaniem i chorobą. A kiedy nawet staraliśmy się protestować – rodzice, dziadkowie, nauczyciele mówili: to tylko żarty, nie znasz się na żartach. (...) To są zaklęcia, które jak fale podmywają ziemię, na której staliśmy jako dzieci. Nasi rodzice, dziadkowie i nauczyciele sami często nie wiedzieli, jak wspierać, wychowani w folwarcznym systemie pracy, szkoły i często rodziny. Nie zastanawiali się nad tym. Kochali, ale jednocześnie sami będąc niepewni, wysyłali w naszym kierunku coraz to nowe fale podmywające stabilność naszej bezpiecznej przystani: pozytywnego myślenia o sobie. Połowa z nas częściej to słyszała, mimo że rodzice robili im kanapki co rano, jeździli na wakacje, a nawet wysyłali na zajęcia dodatkowe, żeby zapewnić nam lepsza przyszłość. Tymczasem ta lepsza przyszłość wynika z wiary w siebie. Co po świetnej technice gry na pianinie, kiedy nie wierzymy, że możemy zagrać pięknie? I nie gramy potem w ogóle. Bo te wszystkie uwagi typu: co za jazgot, nigdy się tego nie nauczysz, nie stać cię na więcej, nic z ciebie nie będzie – wyrażały frustracje i lęk rodziców, których dzieci nie powinny doświadczyć
– mówi dr hab. Jacek Wasilewski, Specjalista Projektowania Języka i Komunikacji Społecznej wraz z Agnieszką Kozak współautor książki „Uwięzieni w słowach rodziców”.
Uwierzyć w wiarę w siebie
Wiara we własne możliwości to kompetencja, którą można nabyć. Jest to jednak zadanie o tyle trudne, iż ciężko je wykonać w zupełnym oderwaniu od drugiego człowieka
– mówi.
Jak budować pewność siebie – na przykładzie Akademii Przyszłości
Wiedziałam, że nie jest tylko wolontariuszką a przyjaciółką, której mogłam o wszystkim powiedzieć
– opowiada podopieczna Akademii Kinga o Izie swojej wolontariuszce.
Pani Asia jest dla mnie taką osobą, która we wszystkim mi może pomóc. Pani Asia jest jak przyjaciółka
– napisała Wiktoria, podopieczna Akademii do swojej wolontariuszki Asi.
- 82% dzieci z Akademii Przyszłości wierzy w swoje możliwości.
- 80% adeptów Akademii Przyszłości ma ochotę na podejmowanie nowych wyzwań.
- 72% podopiecznych Akademii Przyszłości jest pewniejsza siebie.
- 72% podopiecznych Akademii Przyszłości potrafi nazwać swoje małe sukcesy.
- 67% dzieci w Akademii Przyszłości odkryło nowe marzenia i cele.
(Źródło: Badania własne Akademii Przyszłości)
Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzone na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1096 osób. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 7-10 października 2022. Metoda: CAWI.