1 650 włączonych do edycji dzieci, ponad 180 szkół i 160 wydarzeń kolegialnych – to liczby opisujące kończącą się właśnie edycję Akademii Przyszłości, siostrzanego programu Szlachetnej Paczki. Cały rok pracy podsumowano podczas Gali Sukcesów, która odbyła się 29 czerwca. Wyjątkowo, bo w wyjątkowo trudnym czasie – online.
Na początku Cecylia miała wielkie problemy z jakąkolwiek interakcją z otoczeniem. Dziewczynka była nieśmiała z uwagi na swoją wadę wymowy. Głazem nie do ruszenia przed rozpoczęciem zajęć w Akademii Przyszłości była dla Anastazji matematyka. Z kolei Nikodem nie potrafił ułożyć dłuższej wypowiedzi, w którą nie wkradłby się jakiś językowy lapsus.
W poniedziałek 29 czerwca miała miejsce Gala Sukcesów Akademii Przyszłości, drugiego największego programu Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej Paczki. Podczas wydarzenia przedstawiono historie pokonywania barier przez dzieci takie jak Cecylia, Anastazja czy Nikodem. Dzięki indywidualnej pracy ze swoimi tutorami – czyli wolontariuszami odpowiedzialnymi za kontakt 1 na 1 z dzieckiem i budowanie partnerskiej relacji opartej na zaufaniu – ta trójka i ponad 1 600 pozostałych dzieci wylądowała na planecie sukcesu.
Dowiedz się więcej o wyjątkowym modelu pracy z dzieckiem w wolontariacie Akademii Przyszłości. Też możesz pomóc!
Liczby Akademii
W ramach Akademii Przyszłości w roku szkolnym 2019/2020 powstało 205 kolegiów, czyli obszarów działania programu. Każdy z nich koordynują Liderzy – wolontariusze odpowiedzialni za program w swoim kolegium. Akademia Przyszłości działała w całej Polsce – wolontariusze pracowali z dziećmi w 181 szkołach i ponad 60 miastach.
We wszystkich tych miejscach zorganizowano 160 różnorakich wydarzeń kolegialnych, w których udział brały nie tylko dzieci, lecz również i rodzice. To wszystko dla 1 650 małych studentów, z którymi każdego tygodnia spotykali się tutorzy Akademii.
Co łączy czekoladę, akrobatykę i chemię? Dzieci z Akademii
Akademia Przyszłości to przede wszystkim interakcja – na wielu płaszczyznach. Kolegialne wydarzenia miały różne formy – na przykład wizyty w Krakowskiej Manufakturze Czekolady i „czekoladowych” warsztatów, podczas których – niczym prawdziwi cukiernicy – dzieci i wolontariusze mogli stworzyć dedykowane swoim mamom słodkie wypieki. W innym miejscu mali studenci gościli w sali gimnastycznej klubu Stal Rzeszów, gdzie z pomocą klubowej trenerki poznawali podstawy akrobatyki – wykonywali przewroty w tył i w przód, czego zwieńczeniem była „wizyta” na trampolinie.
Chcesz organizować podobnie wydarzenia dla dzieci z kolejnej edycji Akademii Przyszłości? Zostań wolontariuszem! Wejdź na www.szlachetnapaczka.pl/superw.
Wszystkie tego rodzaju eventy dla podopiecznych Akademii organizowane są po to, aby pomóc dzieciom odnaleźć swoje mocne strony i dać im ogląd na to, czym mogłyby zajmować się w przyszłości.
Edukacja finansowa dla dzieci i fotele prezesów
Dla funkcjonowania Akademii Przyszłości kluczowe jest wsparcie partnerów. W minionej już edycji działania wolontariuszy wsparła Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju.
We współpracy z Fundacją Polskiego Funduszu Rozwoju udało się stworzyć książeczkę startową dla SuperW, czyli niezbędnik początkującego wolontariusza, który może odnaleźć w niej informacje na temat efektywnej pracy z podopiecznym. Dodatkowo odbyły się warsztaty dla dzieci na temat historii i wartości pieniądza czy szkolenia dedykowane rodzicom w zakresie mądrego chwalenia dzieci. Powstał także helpdesk psychologiczny dla wolontariuszy, dzięki któremu mieli możliwość konsultacji swoich działań i trudności ze specjalistą.
Z kolei dzięki współpracy z firmą BP akademiowi podopieczni mogli zasiąść w “Fotelu Prezesa”. Ideą tego przedsięwzięcia, opartego na metodologii projektowania doświadczeń, jest pokazanie dziecku świata, do którego w przyszłości może mieć dostęp. Prezes BP w Polsce Bogdan Kucharski przygotował dla dzieci nagranie edukacyjne, dzięki któremu miały szansę poznać jego pracę. W trakcie innych wizyt w m. in. Muzeum Ochrony Wybrzeża w Świnoujściu czy pracowni rękodzieła ceramicznego „Rękodzielnia” mali studenci nie tylko uczyli się, na czym polega dany biznes, lecz również mieli możliwość porozmawiać z inspirującymi ludźmi sukcesu – i zasiąść za ich biurkami.
Pomóż dzieciom wylądować na planecie sukcesu w przyszłym roku szkolnym na www.szlachetnapaczka.pl/superw.
Niesienie pomocy z partnerami daje Akademii Przyszłości wiele więcej możliwości, z których korzystają wolontariusze, ale przede wszystkim – podopieczni programu.
Tydzień inspiracji z Akademią Przyszłości
Pojawienie się koronawirusa SARS-CoV-2 zmieniło formułę Akademii. Wolontariusze z dziećmi kontaktowali się głównie zdalnie. Na dedykowanej stronie internetowej projektu odbywał się natomiast Tydzień Inspiracji. Kamil Nowak, autor najpopularniejszego polskiego bloga o wychowaniu dzieci Blog Ojciec, o Tygodniu mówił tak:
– Jest tam mnóstwo świetnych rzeczy, którymi można zająć dzieci, a które są również fajne dla rodziców – bo się człowiek dowiaduje, że można przejść się wirtualnie ulicami Paryża, że można wejść do jakiegoś muzeum, że można jakieś zoo zobaczyć. To jest mega materiał!
Tydzień Inspiracji realizowany był od 30 marca aż do końca czerwca – łącznie 13 tygodni, 91 dni, podczas których ukazało się ponad 360 inspirujących pomysłów na zajęcia w domu z dziećmi i 182 materiały dedykowane rodzicom.
Widzimy się po wakacjach
Ta edycja Akademii Przyszłości wraz z końcem roku szkolnego przeszła do historii. Relacja z podsumowującej Gali Sukcesów do obejrzenia poniżej.
Ale tak jak i rok szkolny, Akademia we wrześniu powróci – dlatego potrzebni są wolontariusze, czyli ludzie o otwartych sercach i wielkich chęciach. Aby mogły zbudować pewność siebie, dzieci takie jak Cecylia, Nikodem i Anastazja, potrzebują kogoś, kto poświęci im czas – na równych warunkach, 1 na 1, jak przyjaciel przyjacielowi.
Dzięki Tobie mogą zmienić się historie dzieci w potrzebie! Wejdź na www.szlachetnapaczka.pl/superw i zostań wolontariuszem Akademii Przyszłości.